Spýtali sme sa Majstrov, kategória Cup Tasters

10941145_10205847622328958_1987600155167591879_n

Na prelome januára a februára 2015 sa konali Majstrovstvá Slovenska Barista (2015), a to v kategóriách Barista, Latte Art a Cup Tasters. Majstrovstvá boli organizované Slovak Coffee Association a koordinátorom SCAE pre Slovensko. Aj napriek tomu, že štatisticky mali navrch muži(Zloženie súťažiacich Barista 2015), dva majstrovské tituly patria ženám. Majstrov Slovenska v každej súťažnej kategórii sme sa spýtali pár otázok. V kategórii Cup Tasters sa majstrom Slovenska stal Peter Csérko.

Daniel: Pocity po vyhlásení oficiálnych výsledkov, a teda oboznámení sa, že si majster Slovenska?

Peter: Bolo celkom super. Finalisti boli šikovní, medzi prvým a druhým rozhodlo len celkom málo. Martin Karabinoš, Marek Kalianko a Braňo Ondrejka sú talenty. Súťaž má i mentálnu rovinu, môže byť, že práve tá rozhodla. Že som bol v druhom kole mentálne vyrovnanejší. A desať sekúnd.

Daniel: Peter, dlhšie žiješ v zahraničí. Prečo si sa rozhodol prihlásiť na Majstrovstvá Slovenska?

Peter: Narodil som sa na Slovensku, a preto som mohol u vás súťažiť. Prihlásil som sa aj preto, že nie je isté, či budú majstrovstvá aj v Maďarsku. Keď som počul, že na Slovensku budú zorganizované, rozhodol som sa, že sa prihlásim.

Daniel: Ako hodnotíš celý priebeh majstrovstiev?

Peter: Organizácia bola celkom dobrá, pre mňa bolo dobré, že som sa mohol stretnúť s inými baristami, kamarátmi i organizátormi, s ktorými sa už dávnejšie poznám. Pred pár rokmi prišli pozrieť aj oni do Budapešti.

Daniel: Čo hovoríš na porotu a súperov vo svojej kategórii?

Peter: Myslím si, že ste dostali to najlepšie, čo ste mohli.  Z môjho pohľadu bolo všetko fajn. Na 100%.

Daniel: Skúsiš slovenské majstrovstvá aj o rok?

Peter: Ešte neviem, lebo teraz ma viac zaujíma kategória Brewers Cup. Môže byť, že sa prihlásim aj na slovenské majstrovstvá.

Daniel: Vnímaš kávovú scénu na Slovensku?

Peter: Niekedy, keď mám voľno, prídem na súťaže Latte Art Jam. Je tam celkom dobrá atmosféra. A dá sa pozrieť, ako to funguje práve  na Slovensku. Je to súťaž, kde sú baristi kamaráti.

Krátko o Petrovi Csérkovi:

Narodil som sa na Slovensku, v Dunajskej Strede. No už dlhšie žijem v Budapešti. Káva je pre mňa len hobby. Pracujem už 6 rokov ako someliér v talianskej reštaurácii Pomo d‘ Oro v Budapešti. Každý deň v práci ochutnávam víno, takže je ochutnávania je pre mňa jednoduchšie, ako pre iných súťažiacich. Ešte nie som rozhodnutý, čo ma zaujíma viac, či pracovať s kávou alebo ostať pri víne. Keď mám voľno, pomáham v kaviarni Espresso Embassy v Budapešti. Sú tam samozrejme lepší baristi, ako ja. Rád cestujem po svete (Londýn, Štokholm, Kodaň, Taliansko atď.), kde som navštívil viac ako 50 dobrých kaviarní a pražiarní kávy. V 2014 som reprezentoval Maďarsko na World Cup Tasters v Melbourne, kde som sa umiestnil na 13. mieste (z 33 súťažiacich). Mal som možnosť trénovať  aj maďarským majstrom tejto kategórie z roku 2013  – Lajosom Horváthom z Budapešti. On je naozaj špičkový! Prvý deň sa mi celkom darilo, ale vo finále zlyhala mentálna rovina. Dôvodom bolo spoznanie najlepších baristov a uvedomenie si, že nie som až taký dobrý, ako moji súperi. Oni totiž pracujú s kávou denne, ja len vo voľnom čase.

Lajos otvoril pražiareň Casino Mocca ešte s dvoma kamarátmi. Dnes patria medzi najlepšie pražiarne výberovej kávy (speciality coffee)v Maďarsku. Teraz ma veľmi zaujíma filtrovaná káva (v60, aeropress), pomerne málo si objednávam kávu s mliekom. Pred mesiacom som dostal kávu od Intelligentsia Coffee Los Angeles. Kenya Nagita, bola úžasná. Mám rád aj brazílske a etiópske kávy. Rozhodujúca je vysoká kvalita kávy. Tiež je rozhodujúce, ako sa táto káva pripravuje. Môžeš kúpiť super kávu, a pri príprave nedáš pozor na vodu, extrakciu a zážitok z kávy je preč.

Autor: Daniel Dudinský

Zdroj: SCA

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s